O fundacji

o fundacji

Fundacja SNG Kultura i Sport powstała w 2020 roku. Jej siedzibą jest Stacja Nowa Gdynia, położony miedzy Łodzią a Zgierzem ośrodek sportowo-rekreacyjny, którego właściciele od momentu otwarcia w 2001 roku realizują ambitny program promujący wszechstronny, harmonijny rozwój człowieka. Ma go zapewnić połączenie aktywności fizycznej, udziału w wydarzeniach kulturalnych i kontaktu z przyrodą. Setki zorganizowanych spotkań, koncertów i wystaw, a także zajęcia sportowe, zawody dla amatorów i rodzinne pikniki stały się znakiem rozpoznawczym Stacji Nowa Gdynia.

Nasza Fundacja została powołana do wspierania takich właśnie działań – stąd skrót SNG w nazwie. Ale skrót ten można również odczytywać jako Sztuka – Nauka – Gospodarka, czyli trzy sfery składające się na szeroko rozumianą kulturę. Poznawanie dokonań i koncepcji ważnych dla zrozumienia współczesności, dyskusja z zapraszanymi gośćmi, interesujące teksty i ambitne wydarzenia artystyczne – wszystko to jest przedmiotem naszej szczególnej uwagi. Ale nie chcemy też tracić z pola widzenia kultury fizycznej. Jednym z naszych ulubionych sportów jest triathlon, dyscyplina wymagająca wszechstronności i wytrzymałości. Takie też będą nasze działania – wszechstronne i konsekwentne, wzmacniające ciało i ducha.


Piotr Groblińki

Piotr Groblińki

Członek rady

Piotr Grobliński, poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jako poeta i recenzent debiutował w 1986 roku w „Odgłosach”. Opublikował sześć tomików poetyckich: Błękitne lustro aksjologii (1990), Filozoficzne aspekty tramwaju (1995), Zgodnie z regułą splotów (1997), Festiwale otwartych balkonów (2005), Inne sprawy dla reportera (2012), Karma dla psów (2018), a także zbiory felietonów: Depilacja okolic serca (2014) i Wanna na wydaniu (2020). Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako redaktor specjalizującego się w poezji wydawnictwa Kwadratura. Ponadto redaguje portal SNG Kultura. Publikuje felietony, reportaże i recenzje książek oraz spektakli teatralnych, m.in. w „Kalejdoskopie”, prowadzi spotkania z ludźmi kultury. Pomysłodawca i członek kapituły nagrody Armatka Kultury.
Mateusz Matusiak

Mateusz Matusiak

Prezes

Prezes Fundacji, od dziecka związany ze sportem, obecnie aktywnie trenujący triathlon. Wielokrotny zwycięzca amatorskich zawodów triathlonowych w kategoriach 30-34 oraz 35-40 lat. W 2022 roku reprezentował Polskę na amatorskich Mistrzostwach Europy na dystansie olimpijskim, zajmując 9. miejsce w kategorii 35-40. Mateusz ma ponad 18-letnie doświadczenie w branży sportowej, a od 10 lat organizuje zawody, takie jak SNG INDOOR TRIATHLON, SNG Nocny Maraton Pływacki, Bieg Lotem Bociana na 1 milę oraz Bieg Szlakiem Dzikiej Kaczki dla dzieci. Dodatkowo angażuje się w organizację zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym Spartakiadę Mikołajkową dla Dzieci Niepełnosprawnych (3 edycje) oraz Łajdacką Majówkę, podczas której prowadzona jest zbiórka na rehabilitację dzieci poruszających się na wózkach.